Lecz Jezus przywołał swoich uczniów i rzekł: «Żal Mi tego tłumu! Już trzy dni trwają przy Mnie, a nie mają, co jeść. Nie chcę ich puścić zgłodniałych, żeby ktoś nie zasłabł w drodze»... czytaj więcej

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Dzięki ofiarności katolików objęto pomocą setki tysięcy potrzebujących – nie tylko chrześcijan – w Syrii, Iraku, Egipcie oraz w innych krajach.

Aktualnie w Iraku zniszczonych jest 30% domów, 70% zostało podpalonych, zniszczono także wszystkie kościoły. Proces odbudowy kraju będzie długi i żmudny, dlatego każda pomoc finansowa jest bardzo istotna. Jednakże chrześcijanie w Iraku oczekują czegoś więcej niż tylko wsparcia materialnego. "Oczekujemy ochrony, zapewnienia, że to, co się stało, już nigdy się nie powtórzy - podkreślił abp Baszar Warda. - Jestem tu z wami aby podziękować wam za waszą solidarność, dotychczasową i przyszłą pomoc. Chcę was jednak prosić nie tylko o wsparcie humanitarne, ale także o wywarcie politycznej presji na rząd w Iraku, aby chronił mniejszości. Chrześcijanie i jazydzi wiele wycierpieli. Potrzebujemy wsparcia, aby uczynić Dolinę Niniwy i Mosul miejscami bezpiecznymi dla wszystkich, w tym dla mniejszości religijnych."

Zgodnie z danymi przytoczonymi przez abpa Mizińskiego od 2003 roku do dziś liczba chrześcijan z Iraku zmalała z 1,5 miliona do 250 tysięcy - "Tragiczne dane nie pozwalają nam milczeć" - powiedział arcybiskup w imieniu Prezydium KEP.

"Bądźcie naszym głosem, mówcie, co się z nami dzieje" - tak apelowali Irakijczycy do przedstawicieli PKWP podczas ich ostatniej wizyty w Iraku w lutym br. "Dzięki Polakom do Irbilu pojechały pierwsze kontenery, do których z przeciekających namiotów przeprowadzili się uchodźcy - powiedział ks. prof. Waldemar Cisło. - Nasz założyciel mówił, że ludzie są lepsi, niż nam się wydaje. Wyjdźmy poza nasze lokalne spory i okażmy kolejny raz solidarność z chrześcijanami w Iraku".

Wsparcie dla Iraku będzie można okazać już w najbliższą niedzielę, 13 listopada, podczas organizowanego wspólnie przez PKWP i KEP VIII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Niedziela 10 grudnia

+ Władysława i Edward Nowiccy

+ Kazimierz 4 rocz. śm.

+ Za zm. Parafian: + Jadwiga – od rodziny Holbojów z Węgierskiej Górki, + Stanisław Jóźwiak 1 rocz. śm., + Bronisława i Ignacy Zarzycki, + Czesława Ladrowska – od córki Natalii z rodziną, Zofia Możdżeń – od Doroty i Jerzego Przybyszewskich, Mieczysław Toliński – od rodziny Szczepańskich, + Stanisław Kurant 4 rocz. śm. – od córki Wandy

+ Stanisława i Władysław Konwińscy, Wanda i Stefan Antkowiak i za zm. z rodzodziny

+ Edmund Szymkowiak 3 rocz. śm.

+ Jakub Schönhof – Wilkans o nagrodę życia wiecznego

Poniedziałek 11 grudnia

+ Kazimiera Klupś – od jakuba z żoną i dziećmi

+ Halina i Wiktor oraz za zm. z rodz.

+ Władysława Nowicka – od bratowej Reginy i bratanicy z rodziną + Romuald Pempera

Wtorek 12 grudnia

+ Ks. Adam Skociński – od szafarzy

+ Zefiryna, Michał i zm. z rodz.

Z okazji 80 urodzin Zenona Kędzielskiego – z podz. za łaski, z prośbą o dalszą opiekę Bożą i zdrowie – od dzieci z rodzinami

Środa 13 grudnia

Rekolekcje

+ Jan i Genowefa w rocz. śm. i za zm. z rodz.

+ Andrzej Matuszewski – od żony i syna

+ Helena Stroińska – od Rady Osiedla Podolany

Czwartek 14 grudnia

W int. Michała o wyjście z nałogu