Powiedział też do nich: "Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie! ... czytaj więcej

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Dzięki ofiarności katolików objęto pomocą setki tysięcy potrzebujących – nie tylko chrześcijan – w Syrii, Iraku, Egipcie oraz w innych krajach.

Aktualnie w Iraku zniszczonych jest 30% domów, 70% zostało podpalonych, zniszczono także wszystkie kościoły. Proces odbudowy kraju będzie długi i żmudny, dlatego każda pomoc finansowa jest bardzo istotna. Jednakże chrześcijanie w Iraku oczekują czegoś więcej niż tylko wsparcia materialnego. "Oczekujemy ochrony, zapewnienia, że to, co się stało, już nigdy się nie powtórzy - podkreślił abp Baszar Warda. - Jestem tu z wami aby podziękować wam za waszą solidarność, dotychczasową i przyszłą pomoc. Chcę was jednak prosić nie tylko o wsparcie humanitarne, ale także o wywarcie politycznej presji na rząd w Iraku, aby chronił mniejszości. Chrześcijanie i jazydzi wiele wycierpieli. Potrzebujemy wsparcia, aby uczynić Dolinę Niniwy i Mosul miejscami bezpiecznymi dla wszystkich, w tym dla mniejszości religijnych."

Zgodnie z danymi przytoczonymi przez abpa Mizińskiego od 2003 roku do dziś liczba chrześcijan z Iraku zmalała z 1,5 miliona do 250 tysięcy - "Tragiczne dane nie pozwalają nam milczeć" - powiedział arcybiskup w imieniu Prezydium KEP.

"Bądźcie naszym głosem, mówcie, co się z nami dzieje" - tak apelowali Irakijczycy do przedstawicieli PKWP podczas ich ostatniej wizyty w Iraku w lutym br. "Dzięki Polakom do Irbilu pojechały pierwsze kontenery, do których z przeciekających namiotów przeprowadzili się uchodźcy - powiedział ks. prof. Waldemar Cisło. - Nasz założyciel mówił, że ludzie są lepsi, niż nam się wydaje. Wyjdźmy poza nasze lokalne spory i okażmy kolejny raz solidarność z chrześcijanami w Iraku".

Wsparcie dla Iraku będzie można okazać już w najbliższą niedzielę, 13 listopada, podczas organizowanego wspólnie przez PKWP i KEP VIII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Środa 18 października

+ Halina Pawłowska i zm. z rodz.

rez. p. Przyborowska

Czwartek 19 października

+ Władysława 15 rocz. śm. – od syna Henryka z rodziną

+ Władysław, Stanisław, Wojciech Przybylscy i zm. z rodziny

Piątek 20 października

+ Wanda i Zdzisław oraz Zbigniew – o spokój duszy

+ Roman 13 rocz. śm. i za zm. rodziców i teściów
+ Jacek Wojciechowski i za zm. z rodz.

Sobota 21 października

Z okazji 55 rocz. sakr. małżeństwa Zofii i Hieronima Grygiel – z podz. za łaski, z prośbą o dalsze dla małżonków oraz syna Sławomira i Danuty i dla wnuków

rez. p. Kufel