Piotr podszedł do Jezusa i zapytał: «Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat zawini względem mnie? Czy aż siedem razy?» Jezus mu odrzekł: «Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy... czytaj więcej

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Dzięki ofiarności katolików objęto pomocą setki tysięcy potrzebujących – nie tylko chrześcijan – w Syrii, Iraku, Egipcie oraz w innych krajach.

Aktualnie w Iraku zniszczonych jest 30% domów, 70% zostało podpalonych, zniszczono także wszystkie kościoły. Proces odbudowy kraju będzie długi i żmudny, dlatego każda pomoc finansowa jest bardzo istotna. Jednakże chrześcijanie w Iraku oczekują czegoś więcej niż tylko wsparcia materialnego. "Oczekujemy ochrony, zapewnienia, że to, co się stało, już nigdy się nie powtórzy - podkreślił abp Baszar Warda. - Jestem tu z wami aby podziękować wam za waszą solidarność, dotychczasową i przyszłą pomoc. Chcę was jednak prosić nie tylko o wsparcie humanitarne, ale także o wywarcie politycznej presji na rząd w Iraku, aby chronił mniejszości. Chrześcijanie i jazydzi wiele wycierpieli. Potrzebujemy wsparcia, aby uczynić Dolinę Niniwy i Mosul miejscami bezpiecznymi dla wszystkich, w tym dla mniejszości religijnych."

Zgodnie z danymi przytoczonymi przez abpa Mizińskiego od 2003 roku do dziś liczba chrześcijan z Iraku zmalała z 1,5 miliona do 250 tysięcy - "Tragiczne dane nie pozwalają nam milczeć" - powiedział arcybiskup w imieniu Prezydium KEP.

"Bądźcie naszym głosem, mówcie, co się z nami dzieje" - tak apelowali Irakijczycy do przedstawicieli PKWP podczas ich ostatniej wizyty w Iraku w lutym br. "Dzięki Polakom do Irbilu pojechały pierwsze kontenery, do których z przeciekających namiotów przeprowadzili się uchodźcy - powiedział ks. prof. Waldemar Cisło. - Nasz założyciel mówił, że ludzie są lepsi, niż nam się wydaje. Wyjdźmy poza nasze lokalne spory i okażmy kolejny raz solidarność z chrześcijanami w Iraku".

Wsparcie dla Iraku będzie można okazać już w najbliższą niedzielę, 13 listopada, podczas organizowanego wspólnie przez PKWP i KEP VIII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Czwartek 17 sierpnia

rez. p. Kaleta

Piątek 18 sierpnia

Z okazji 5 urodzin Marcela oraz z okazji rocznicy małżeństwa Aleksandry i Jakuba – o bł. Boże i potrzebne łaski oraz o radość Nieba dla Ryszarda Niedzielskiego