Kiedy Jezus przybliżał się do Jerycha, jakiś niewidomy siedział przy drodze i żebrał. Gdy usłyszał przeciągający tłum, wypytywał się, co to się dzieje. Powiedzieli mu, że Jezus z Nazaretu przechodzi... czytaj więcej

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Dzięki ofiarności katolików objęto pomocą setki tysięcy potrzebujących – nie tylko chrześcijan – w Syrii, Iraku, Egipcie oraz w innych krajach.

Aktualnie w Iraku zniszczonych jest 30% domów, 70% zostało podpalonych, zniszczono także wszystkie kościoły. Proces odbudowy kraju będzie długi i żmudny, dlatego każda pomoc finansowa jest bardzo istotna. Jednakże chrześcijanie w Iraku oczekują czegoś więcej niż tylko wsparcia materialnego. "Oczekujemy ochrony, zapewnienia, że to, co się stało, już nigdy się nie powtórzy - podkreślił abp Baszar Warda. - Jestem tu z wami aby podziękować wam za waszą solidarność, dotychczasową i przyszłą pomoc. Chcę was jednak prosić nie tylko o wsparcie humanitarne, ale także o wywarcie politycznej presji na rząd w Iraku, aby chronił mniejszości. Chrześcijanie i jazydzi wiele wycierpieli. Potrzebujemy wsparcia, aby uczynić Dolinę Niniwy i Mosul miejscami bezpiecznymi dla wszystkich, w tym dla mniejszości religijnych."

Zgodnie z danymi przytoczonymi przez abpa Mizińskiego od 2003 roku do dziś liczba chrześcijan z Iraku zmalała z 1,5 miliona do 250 tysięcy - "Tragiczne dane nie pozwalają nam milczeć" - powiedział arcybiskup w imieniu Prezydium KEP.

"Bądźcie naszym głosem, mówcie, co się z nami dzieje" - tak apelowali Irakijczycy do przedstawicieli PKWP podczas ich ostatniej wizyty w Iraku w lutym br. "Dzięki Polakom do Irbilu pojechały pierwsze kontenery, do których z przeciekających namiotów przeprowadzili się uchodźcy - powiedział ks. prof. Waldemar Cisło. - Nasz założyciel mówił, że ludzie są lepsi, niż nam się wydaje. Wyjdźmy poza nasze lokalne spory i okażmy kolejny raz solidarność z chrześcijanami w Iraku".

Wsparcie dla Iraku będzie można okazać już w najbliższą niedzielę, 13 listopada, podczas organizowanego wspólnie przez PKWP i KEP VIII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Poniedziałek 20 listopada

+ Zofia, Walenty i Halina Frycz – o radość Życia Wiecznego

Msza Św. pogrzebowa ul.Borówkowa

+ Stanisław Urban

Z okazji 52 rocz. sakr. małżeństwa Emilii i Boguchwała  – z podz. i z prośbą

+ Joanna Borska 10 rocz. śm., Jan Borski 18 rocz. śm.  – od synów z rodzinami

Wtorek 21 listopada

+ Henryk Kałka – od sąsiadów

+ Eleonora i Bronisław, Wacław, Waldemar, Michał, Eugeniusz i zm. z rodziny

Środa 22 listopada

+ Krystyna Śmieszalska – od chrześnicy Barbary z Krobi

Msza Św. pogrzebowa ul.Borówkowa

+ Marek Kasprzyk

+ Jan Rokus i zm. z rodziny, Henryk Bock i zm. z rodz.

Czwartek 23 listopada

+ Krystyna Śmieszalska – od Katarzyny i Krzysztofa Fronczek z dziećmi z Krobi

+ Wojciech Urbaniak

Piątek 24 listopada