Jezus zaś, odwróciwszy się i ujrzawszy, że oni idą za Nim, rzekł do nich: «Czego szukacie?» Oni powiedzieli do Niego: «Rabbi! – to znaczy: Nauczycielu – gdzie mieszkasz?» Odpowiedział im: «Chodźcie, a zobaczycie». Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego... czytaj więcej

Darowizna na cele kultu religijnego

Jedną z możliwych form wsparcia przebudowy kościoła i budowy ośrodka duszpastersko-kulturalnego jest przewidziana prawem „darowizna na cele kultu religijnego”. Jej przekazanie to korzyść nie tylko dla obdarowanego, ale również dla darczyńcy, ponieważ pozwala mu zmniejszyć kwotę podatku, który co roku musi zapłacić do Urzędu Skarbowego.

Ogólne (!) zasady dotyczące tej darowizny przedstawiamy poniżej. Sytuacja poszczególnych podatników jest jednak różna, więc w razie wątpliwości trzeba się poradzić kogoś dobrze w tym zorientowanego lub zasięgnąć informacji bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym (może wystarczy zrobić to za pomocą Internetu lub telefonicznie, np. w US Poznań Jeżyce – nr centrali: 61 64 71 800)

Aby skorzystać z darowizny na cele kultu religijnego i przeznaczyć ją na przebudowę naszego kościoła należy:

1. Wpłacić darowiznę w dowolnej kwocie na rachunek bankowy Parafii (nr 78 1090 1463 0000 0001 3367 7237) – określając w treści przelewu cel tej darowizny (przebudowa kościoła pw. MB Pocieszenia w Poznaniu). Najłatwiej posłużyć się gotowym formularzem przelewu, który można znaleźć na stoliku z prasą lub otrzymać w zakrystii.

Ważna UWAGA – aby skorzystać z ulgi w danym roku podatkowym, darowiznę należy przekazać w tym właśnie roku (do 31 XII), a nie w roku, w którym składa się rozliczenie podatkowe (czyli za poprzedni rok­)! Oczekiwanie z darowizną do czasu rozliczania podatku za poprzedni rok spowoduje, że ulga będzie skutkować dopiero w kolejnym roku podatkowym.

2. Zachować dowód przelewu darowizny przez 6 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym dokonano darowizny.

3. Wpisać w odpowiednich rubrykach załącznika PIT-0 kwotę odliczenia od podstawy opodatkowania, kwotę przekazanej darowizny oraz nazwę i adres: Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Pocieszenia, ul. Kartuska 33, 60-471 Poznań. UWAGA – ta kwota odliczenia darowizny od podstawy opodatkowania nie może być wyższa niż 6% dochodu darczyńcy, przy czym ten limit jest wspólny dla ew. innych darowizn odliczanych od podstawy opodatkowania (np. dotyczących celów krwiodawstwa lub ustawowo określonych organizacji).

4. Wpisać w odpowiedniej rubryce właściwego rocznego zeznania podatkowego (PIT-36 lub PIT-37 – zależnie od podatnika) kwotę odliczanej darowizny.

Wartość przekazanej darowizny na cele kultu religijnego może być dowolnie wysoka, lecz od podstawy opodatkowania podatnik może odjąć kwotę nie większą niż to wynika z obliczenia, o którym mowa w punkcie 3. Opisanej tu darowizny nie należy jednak mylić z oddzielną – i też godną uwagi – możliwością przekazania 1% należnego za dany rok podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, np. Caritas.

Darowizna na cele kultu religijnego z przeznaczeniem dla naszej parafii „zamieni” – zgodnie z prawem – część naszego podatku na część naszego przebudowanego kościoła i nowego ośrodka duszpastersko-kulturalnego. Prosimy więc Parafian o skorzystanie z tej podwójnie dogodnej formy wsparcia wspólnego dzieła!

Niedziela 21 stycznia

+ Stanisława(f), Ignacy, Marianna Olejniczak, Helena Antczak

+ Kazimiera, Antoni i za zm. z rodz. Lewandowskich

Za Parafian oraz w int. Emilki z okazji 1 rocznicy urodzin – z podz. i z prośbą o dalsze łaski

+ Michał Tejszerski – o radość życia wiecznego. Intencja od brata Tadeusza z żoną i dziećmi.

+ Józef Pobol 19 rocz. śm. oraz za zm. z rodz. Pobol i Walkowiaków

O potrzebne łaski dla całej rodziny – spokój, zdrowie i Dary Ducha Świętego

Poniedziałek 22 stycznia

+ Józef Malicki – od żony z dziećmi i rodzinami

Wtorek 23 stycznia

+ Henryk Hofmann 6 rocz. śm. oraz za zm. z rodz.

Środa 24 stycznia

Z okazji 42 rocz. sakr. małżeństwa Doroty i Jerzego – z podz. za otrzymane łaski, z prośba o dalsze dla małżonków i ich syna Jędrzeja

+ Wacław – od chrześniaczki Beaty z rodziną

Czwartek 25 stycznia

W int. małżonków – Jadwigi i Michała – z podz. za łaski i z prośbą o dalsze błogosławieństwo

Piątek 26 stycznia

Sobota 27 stycznia

+ Stefan, Janina, Bernard, Kazimierz, Zofia - o łaskę nieba.

Spotkanie kombatantów

+ Bożena i Edmund Nowak, Krystyna i Jan Norek, Wojciech Norek – o nagrodę Nieba