Uczniowie rzekli do Jezusa: «Oto teraz mówisz otwarcie i nie opowiadasz żadnej przypowieści. Teraz wiemy, że wszystko wiesz i nie potrzeba, aby Cię kto pytał. Dlatego wierzymy, że od Boga wyszedłeś»... czytaj więcej

Darowizna na cele kultu religijnego

Jedną z możliwych form wsparcia przebudowy kościoła i budowy ośrodka duszpastersko-kulturalnego jest przewidziana prawem „darowizna na cele kultu religijnego”. Jej przekazanie to korzyść nie tylko dla obdarowanego, ale również dla darczyńcy, ponieważ pozwala mu zmniejszyć kwotę podatku, który co roku musi zapłacić do Urzędu Skarbowego.

Ogólne (!) zasady dotyczące tej darowizny przedstawiamy poniżej. Sytuacja poszczególnych podatników jest jednak różna, więc w razie wątpliwości trzeba się poradzić kogoś dobrze w tym zorientowanego lub zasięgnąć informacji bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym (może wystarczy zrobić to za pomocą Internetu lub telefonicznie, np. w US Poznań Jeżyce – nr centrali: 61 64 71 800)

Aby skorzystać z darowizny na cele kultu religijnego i przeznaczyć ją na przebudowę naszego kościoła należy:

1. Wpłacić darowiznę w dowolnej kwocie na rachunek bankowy Parafii (nr 78 1090 1463 0000 0001 3367 7237) – określając w treści przelewu cel tej darowizny (przebudowa kościoła pw. MB Pocieszenia w Poznaniu). Najłatwiej posłużyć się gotowym formularzem przelewu, który można znaleźć na stoliku z prasą lub otrzymać w zakrystii.

Ważna UWAGA – aby skorzystać z ulgi w danym roku podatkowym, darowiznę należy przekazać w tym właśnie roku (do 31 XII), a nie w roku, w którym składa się rozliczenie podatkowe (czyli za poprzedni rok­)! Oczekiwanie z darowizną do czasu rozliczania podatku za poprzedni rok spowoduje, że ulga będzie skutkować dopiero w kolejnym roku podatkowym.

2. Zachować dowód przelewu darowizny przez 6 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym dokonano darowizny.

3. Wpisać w odpowiednich rubrykach załącznika PIT-0 kwotę odliczenia od podstawy opodatkowania, kwotę przekazanej darowizny oraz nazwę i adres: Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Pocieszenia, ul. Kartuska 33, 60-471 Poznań. UWAGA – ta kwota odliczenia darowizny od podstawy opodatkowania nie może być wyższa niż 6% dochodu darczyńcy, przy czym ten limit jest wspólny dla ew. innych darowizn odliczanych od podstawy opodatkowania (np. dotyczących celów krwiodawstwa lub ustawowo określonych organizacji).

4. Wpisać w odpowiedniej rubryce właściwego rocznego zeznania podatkowego (PIT-36 lub PIT-37 – zależnie od podatnika) kwotę odliczanej darowizny.

Wartość przekazanej darowizny na cele kultu religijnego może być dowolnie wysoka, lecz od podstawy opodatkowania podatnik może odjąć kwotę nie większą niż to wynika z obliczenia, o którym mowa w punkcie 3. Opisanej tu darowizny nie należy jednak mylić z oddzielną – i też godną uwagi – możliwością przekazania 1% należnego za dany rok podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, np. Caritas.

Darowizna na cele kultu religijnego z przeznaczeniem dla naszej parafii „zamieni” – zgodnie z prawem – część naszego podatku na część naszego przebudowanego kościoła i nowego ośrodka duszpastersko-kulturalnego. Prosimy więc Parafian o skorzystanie z tej podwójnie dogodnej formy wsparcia wspólnego dzieła!

Poniedziałek 29 maja

+ Mieczysław Gandecki – od syna Przemysława z żoną

W intencji chorych i starszych

Koronka do Miłosierdzia Bożego

na zakończenie wizyty obrazu Świętego Józefa

+ Łucja Dembek – od syna Piotra i

Wtorek 30 maja

+ Halina Protasiewicz – od rodziny Olechów i Cymerysów

+ Felicja (f) Cyplik 6 rocz. śm. i za zm. z rodz. Walkowiaków i Nowaczyńskich

Środa 31 maja

W int. Julity – o szczęśliwy przebieg ciąży i łaskę urodzin zdrowego dziecka i o błogosławieństwo dla rodziny

+ Ks. Proboszcz Antoni Sroka 22 rocz. śm. – o radość Nieba – od Żywego Różańca
Z okazji 1 rocz. urodzin Wojtusia – z prośbą o opiekę Bożą i potrzebne łaski dla niego i rodziny

Czwartek 1 czerwca

+ Jadwiga i Grażyna

Z okazji 15 rocz. sakr. małżeństwa Izabeli i Tomasza – z podz. za łaski i z prośbą o dalsze

Piątek 2 czerwca

Z okazji 35 rocz. sakr. małżeństwa Ewy i Mieczysława Kania – z podz. za łaski i z prośbą o dalsze oraz o opiekę Matki Bożej

Z okazji 40 rocz. sakr. małżeństwa Ewy i Bogusława – z podz. za łaski i z prośbą o dalsze dla małżonków, dzieci i wnuków

+ Tadeusz Budziński 5 rocz. śm.

+ Radzisława Piotr (f), Krystyna Furmaniak, Janina Miecznikowska

Sobota 3 czerwca

Pierwsza sobota miesiąca FATIMA

Msza Św. ślubna